Veisiejų krašto muziejuje atidaryta paroda „Tarpukario Lietuvos gėrimų buteliai ir etiketės“.

Gegužės 28 d. Veisiejų krašto muziejaus parodų salėje atidaryta paroda „Tarpukario Lietuvos gėrimų buteliai ir etiketės“. Renginio metu muziejaus lankytojai susipažino su kolekcininku Ž. Šalkausku, vaišinosi limonadu, klausėsi Lazdijų meno mokyklos muzikos mokytojos R. Bučionienės atliekamų dainų.

Parodoje eksponuojami tarpukario buteliai, aludžių iškabos, indai ir gėrimų etiketės. Minėti daiktai į kolekcininkų Ž. Šalkausko ir V. Ramanausko rankas atkeliavo iš Kalvarijos, Kauno, Vilniaus, Biržų, Panevėžio, Klaipėdos, Mažeikių, Šiaulių, Pakruojo ir kitų Lietuvos miestų. Eksponatai yra susiję su įvairiais gėrimais – nuo mineralinio vandens ir vaisvandenių iki alaus ir degtinės. Parodą „Tarpukario Lietuvos gėrimų buteliai ir etiketės“ papildė kelios veisiejiečių litvakų Dovydo Gailo ir Nakhumo Šneiderio limonadų dirbtuvėse gamintų vaisvandenių ir mineralinio vandens etiketės iš Lazdijų krašto muziejaus fondų. Kitą dalį eksponatų Veisiejų krašto muziejui paskolino bene gausiausią antikvarinių alaus butelių kolekciją Lietuvoje sukaupęs vilnietis Žygimantas Šalkauskas ir limonado etikečių kolekcininkas Vytis Ramanauskas.

„Visais laikais gamintojai, norėdami parduoti savo gaminius, ieškodavo būdų, kaip juos patraukliau pateikti, kaip išsiskirti iš konkurentų gausos. Tarpukario Lietuva – ne išimtis. 1918-1940 metų laikotarpiu veikė apie 20 alaus daryklų, kurios tarpusavyje nuožmiai konkuravo, stengdavosi savo produkciją pristatyti į kuo tolimesnius Lietuvos kraštus. Būtent dėl konkurencijos labai svarbų vaidmenį turėjo atlikti gėrimų buteliai ir etiketės. Savo forma, spalvų deriniais ir dizainu bendrai jos turėjo pabrėžti būtent to produkto išskirtinumą bei kaskart vilioti pirkėją įsigyti būtent tos produkcijos, nesupainiojant jos su kažkuo kitu,“ – teigia Ž. Šalkauskas.

Jis alaus butelius ir etiketes pradėjo kolekcionuoti dar sovietmečiu. Atrasti senovines etiketes labai sunku, taigi ir išlikusių anuometinio dizaino pavyzdžių yra labai mažai. Kaip pats sako, nors etiketės atlikdavo labai svarbią funkciją, jos tapdavo nereikalingos iškart po to, kai gėrimas būdavo nuperkamas ar juolab suvartojamas. Lygiai taip pat ir šiais laikais – bet kokia pakuotė dažniausiai keliauja į šiukšlių dėžę (ar taromatą), iškart suvartojus produktą.

Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpį menantys Ž. Šalkausko buteliai, gėrimų etiketės ar jų reprodukcijos iki šiol nebuvo eksponuotos nė vienoje parodoje ar pasirodę spaudoje. Prieš trejus metus Ž. Šalkauskas kartu su V. Ramanausku išleido knygą apie alaus pramonę sovietmečiu „Alumi neprekiaujame – išjungtas vanduo“, o 2015-aisiais – „Latvija, alaus daryklos, etiketės, padėkliukai XIX a.–1946 m.“.

Paroda „Tarpukario Lietuvos gėrimų buteliai ir etiketės“ Veisiejų krašto muziejaus lankytojams bus atvira iki liepos 28 dienos.

Muziejaus padalinys: 
Veisiejų krašto muziejus

Nuotraukų galerija