Vaikų ir jaunimo etnokultūrinė stovykla „Paslapčių sodai“

Etnografinėje Prano Dzūko sodyboje 2019 m. rugpjūčio 12–14 d. vyko Lazdijų rajono savivaldybės organizuojama vaikų ir jaunimo etnokultūrinė stovykla „Paslapčių sodai“. Surengti stovyklą padėjo Lazdijų krašto muziejus, Lazdijų kultūros centras, Dzūkijos VVG, VšĮ Lazdijų ligoninė, E. H. Jastramsko ekologinis ūkis.

 Šiais metais stovyklavo 40 moksleivių iš Lazdijų rajono. Tris dienas vykusioje stovykloje moksleiviai dalyvavo įvairiose edukacinėse programose. Pirmoji stovyklos diena buvo skirta su etnokultūra susijusioms veikloms: stovyklautojai mokėsi gaminti skiedras, austi, verpti, rišti juostas, pinti vainikus ir kt. Dienos pabaigoje vyko nuotaikingas spektaklis-edukacija pagal lietuvių liaudies kūrybą su teatro „Labas“ aktoriais. Į spektaklį-edukaciją buvo įtraukti ir stovyklautojai, ir jų vadovai. Po nuotaikingos edukacijos aktoriai stovyklautojams surengė šokius, kurių metu grojo lietuvių liaudies melodijas.

 Antroji stovyklos diena buvo skirta folklorui. Pirmojoje dienos pusėje mergaitės dalyvavo linarovio talkoje E. H. Jastramsko ekologiniame ūkyje.  Apie linų auginimą, rovimą ir kitus linų apdirbimo papročius linų lauke pasakojo edukatorė iš Punsko (Lenkijos Respublika) Veronika Valenskienė. Sugrįžus iš linarovio talkos, edukatorė visus stovyklos dalyvius mokė pinti saulutes iš linų.

 Kol mergaitės rovė linus, berniukai rišo šieno skulptūras, gamino popierių bei amuletus su baltų simboliais. Po pietų, padedami Lazdijų kultūros centro meno vadovų, dainavo lietuvių liaudies dainas, mokėsi groti įvairiais instrumentais. Pritemus stovyklautojai išsiruošė į naktinį žygį, kuris visiems paliko neišdildomą įspūdį.

Trečiąją dieną stovyklautojai dalinosi įspūdžiais bei dalyvavo edukacinėje programoje, kurios metu pasitikrino dzūkų tarmės žinias. Dzūkiškus žodžius „vertė“ į bendrinę kalbą, o bendrinės kalbos žodžius – į dzūkų tarmę.

Edukacines programas stovyklautojams vedė Lazdijų krašto muziejaus darbuotojai, Lazdijų kultūros centro meno vadovai, technologijų mokytoja Lina Žaliauskienė, muziejininkas-tradicinių amatų meistras iš Šakių r. Gintas Čekauskas, keramikos subtilybes pasakojo ir savo darbus pristatė keramikas Virgilijus Bespalovas.

Muziejaus padalinys: 
Etnografinė Prano Dzūko sodyba

Nuotraukų galerija